تبلیغات
هیدرودرم شریك زیبایی شما! - ترکیب شیمیایی ناخن:

جستجو

 

ترکیب شیمیایی ناخن:

شنبه 24 اردیبهشت 1390   11:16 ق.ظ

پروتیئن عمده ناخن، کراتین (Keratin) است. چربی عمده ناخن نیز کلسترول می باشد و حدو ۱/۰ تا ۱ درصد آن را تشکیل می دهد. مقدار آب آن کمتر از پوست بوده و حدود ۷ - ۱۲٪ می باشد. بعلاوه ناخن دارای مقادیر کمتری کلسیم، آهن و روی نیز هست.

کراتین نوعی پروتیئن است و شامل زنجیره ای از مولکول های متصل به هم می باشد که خود این زنجیره نیز با شاخه هایی به دیگر زنجیر ها اتصال متقاطع (Crosslink) دارد. میزان و چگونگی این اتصالات و نیز درصد عناصر مختلف موجود در کراتین و همچنین لایه های ناخن، در افراد مختلف با توجه به ژنتیک، بیماری ها و عوامل محیطی متغیر است. وجود اتصالات مناسب و نیز تعادل عناصر تشکیل دهنده تعیین کننده استحکام ناخن می باشند. همچنین خاصیت انعطاف پذیری نسبی ناخن به دلیل فسفولیپیدها می باشد که در غشاء سلول های بدن ماده اصلی تشکیل دهنده آن است.

فیزیولوژی رشد ناخن:

ناخن در بخش ماتریکس ساخته می شود. در آنجا سلول های پیر به وسیله سلول های جوان تر جایگزین شده و به بیرون رانده می شوند. این سلول ها مواد درونی خود را از دست داده، با رانده شدن به تدریج بر روی یکدیگر فشرده می شوند و یک صفحه سخت که همان صفخه ناخن (Nail Plate) است را تشکیل می دهند. به عبارت دیگر ناخن از صفحات و لایه هایی متشکل از سلول های به هم فشرده تشکیل شده است. صفحه ناخن طبیعی شفاف است. نمای صورتی که در ناخن ها دیده می شود در اثر عروق خونی بستر ناخن می باشد. مقدار متوسط رشد ناخن ۳ میلیمتر در ماه یا ۱/۰ میلیکتر در روز است. اما این رشد در افراد مختلف و در زمان های مختلف یکسان نیست. رشد ناخن در دست بیش از پا می باشد، که در دست مسلط (دستی که بیشتر با آن کار می کنیم) بیش از طرف مقابل است. مطالعات نشان داده ا ست که فصول مختلف و بیماری های خفیف اثر ناچیزی در رشد ناخن دارند. با اینحال رشد آن ها در تابستان بیش از زمستان است. قد یا وزن فرد روی رشد ناخن تاثیری ندارند. جنس، تاثیر اندکی بعد از بلوغ بر روی رشد ناخن دارد. مردان دارای رشد ناخن بیشتری تا ۱۹ سالگی هستند. این تفاوت از این سن کاهش یافته و تا ۶۹ سالگی رشد ناخن در مردان اندکی بیشتر است. از این سن به بعد، رشد ناخن در هر دو جنس یکسان می شود. حاملگی باعث افزایش سرعت رشد و سوء تغذیه باعث کاهش آن می شود. بعضی از بیماری های شدید نیز باعث اختلال در رشد ناخن میشوند به طوری که بیماری ها، عدم تعادل هورمونی و نیز افزایش سن موجب کاهش رشد ناخن می شوند. اختلال رشد می تواند در بیماری های شدید مثل "اوریون" و "تیفوذ" دیده شود که خودش را به صورت یک فرو رفتگی یا برجستگی عرضی بر روی ناخن نشان می دهد.

ناخن مانند هر عضو دیگری از بدن در معرض بسیاری از عوامل بیماری زا قرار دارد: باکتری ها، قارچ ها، ویروس ها، عوامل شیمیایی و گاهی یک عامل بیماری زا تنها ناخن را مورد تهاجم قرار می دهد و د رآن بیماری ایجاد می کند و گاهی یک بیماری که قسمت های دیگر بدن بدن را مبتلا کرده، به ناخن نیز گسترش پیدا می کند. با این وجود میتوان گفت به طور کلی بیماری های ناخن شایع نیستند.

 

گروه محصولات مراقبت از ناخن هیدرودرم:


نوشته شده توسط : پارس حیان